دیابت بارداری

اگر خانمی قبل از بارداری دیابت داشته باشد حتما باید میزان قند از زمان لقاح کنترل شده باشد درغیراینصورت ریسک ناهنجاری های جنینی در خانمی که دیابت دارد نسبت به فرد نرمال بالاتر است حتی خود دیابت بارداری میتواند خیلی اختلالات در جنین ایجاد کند.

در دیابت بارداری قند فرد در دوران بارداری بالا می رود یعنی قبل از آن فرد دیابتی نبوده است . ۵۰ درصد افرادی که دچار دیابت بارداری می شوند در ۲۰ سال بعد از زایمان به دیابت کامل مبتلا می شوند وبنابراین این افراد باید در دوران بعد از بارداری نیز تحت نظر و درمان پزشک باشند و رژیم غذایی مناسب داشته باشند تا به دیابت مبتلا نشوند.

در دوران بارداری قند را می توان به چند طریق کنترل نمود با رژیم غذایی که توسط متخصص تغذیه ارائه می شود و اکثر دیابت ها در دوران بارداری با رژیم غذایی قابل کنترل است حتی می شود از قرص های قند مجاز در بارداری استفاده کرد که تکنیک دوم است و در نهایت باید از انسولین استفاده کرد. کنترل با انسولین یک کنترل کاملا دقیق است اگر قند بالا و پایین شود در هر دو حالت برای خانم باردار و هم برای جنین عوارض زیادی را وارد می کند برای خانم باردار می تواند اختلالات کلیوی ، چشمی ، عروق محیطی ، عروق مرکزی ،عروق قلبی ایجاد کند و یا فرد را مستعد فشار خون کند و دچار مسمومیت بارداری شود.

پس برای مادر اهمیت بسیاری کنترل قند دارد. همچنین برای جنین نیز حائز اهمیت است و می تواند باعث خیلی بزرگ شدن جنین شود تا حدی که موقع زایمان دچار اختلالات زایمانی شود و آسیب به جنین وارد شود همینطور جنین بزرگ ریسک زایمان سزارین را بیشتر می کند حتی عوارض زایمان سزارین در افراد دیابتی بیشتر می شود و مرگ های جنینی به خصوص در ماه های آخر در افراد دیابتی زیاد  دیده می شود به همین دلیل است که افراد دیابتی باید تحت کنترل دقیق باشند و باید هفته ایی دوبار نوار قلب جنین گرفته شود .حتمن هفته ایی یکبار سونوگرافی ارزیابی سلامت جنین انجام شود و با یک کنترل خیلی محکم و دقیق باید تا انتهای بارداری کنترل شود تا جایی که از این عوارض پیشگیری شود

زایمان طبیعی

متخصص زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 16 =