پروتز دندان

پروتز دندان

اگر بخواهیم معنای عامیانه‌ی پروتز دندان را بیان کنیم، همان دندان مصنوعی یا تعویض دندان است. در این مقاله اطلاعات مفیدی در این باره ذکر شده است.

پروتز دندان

ماندگاری پروتز دندان

رعایت بهداشت از نکات مهمی است که موجب افزایش ماندگاری پروتز دندان می‌شود. اگر فرد در نگاهداری آن کوشا باشد در طول حیات او دوام خواهد داشت.

انواع پروتز دندان

انواع پروتز دندان شامل: پروتز ثابت ، پروتز متحرک و ایمپلنت دندان است که بنا به دلایل زیبایی و پزشکی به وسیله‌ی دندانپزشک انتخاب می‌شود و هر سه جایگزینی برای دندانهای از دست رفته به شمار می‌روند.

مراقبتهای بعد از پروتز دندان متحرک

– حداقل روزی دوبار باید از مسواک استفاده کرد. می‌توان گفت 50% رمز موفقیت در پروتز دندان مراقبت از آن است.
– فرد نباید در روزهای نخستین، حتی موقع خواب دندانهای مصنوعی را از دهان خارج کند.
– برای نظافت پروتز دندان متحرک باید دقت کرد که از ارتفاع نیفتد.
– سطح خارجی و داخلی پروتز را باید با یک مسواک مخصوص تمیز کرد و برای تمیز کردن لثه و مخاط داخلی دهان از یک مسواک خیلی نرم استفاده کرد.
– هفته‌ای یک بار به مدت 8 ساعت باید دندان مصنوعی را در یک محلول ضدعفونی قرار داد تا بافت لثه هم استراحت کند.
– مواقعی که پروتز دندان استفاده نمی‌شود باید در ظرف آب نمک قرار بگیرد و هنگام استحمام می‌توان آن را داخل محلول تمیز کننده‌ای که با یک قاشق چای خوری سرکه یا محلول وایتکس به یک لیوان آب ساخته شده است، قرار داد. پس از خارج کردن دندان مصنوعی از محلول تمیز کننده، باید آن‌را کاملاً با آب شستشو داد و بعد داخل دهان قرار داد.
– برای ممانعت از رنگ گرفتن پروتز دندان بعد از خوردن غذاهای رنگی باید پروتز را سریعاً تمیز کرد یا هر از گاهی که نشانه‌های تغییر رنگ در آن مشاهده شد، آن‌را در محلول تمیز کننده گذاشت.
– مراجعه‌ی منظم بیمار به دندانپزشک نیز از موارد مهمی است که باید بعد از پروتز دندان به آن توجه کرد.

عوارض پروتز دندان

واکنش‌هایی که بیماران مختلف نسبت به پروتز دندان نشان می‌دهند، با هم تفاوت دارد. بنابر گفته‌ی 40% از دندانپزشکان از هر 300 نفر، یک نفرشان به واکنش‌های داخل دهانی دچار می‌شود. عوامل مؤثر در این واکنش‌ها شامل رزین‌های اکرلیک، سمنت‌های درارای اوژنول، آلیاژهای فلزهای پایه، جیوه، طلا و مواد دارای پلی اتر یا اپیمین.

هزینه پروتز دندان

هزینه‌ی پروتز دندان بسته به اینکه ثابت است یا متحرک، غالباً شامل هزینه‌های لابراتواری و دستمزد دندانپزشک در دندانپزشکی در غرب تهران است.

لمینیت دندان

کامپوزیت دندان

بلیچینگ دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پانزده =