کاربردهای دوربین های چشم ماهی

دوربین 360 درجه یا چشم ماهی (Fisheye) چیست؟

امروزه استفاده از دوربین مداربسته و شبکه بسیار رواج یافته است که شامل انواع مختلفی می باشند ، در این مقاله به یکی از این دوربین ها که  اصطلاحا به دوربین چشم ماهی معروف هستند می پردازیم .

دوربین های چشم ماهی از قابلیت های زیادی برخودار می باشند از قابلیت های بارز این دوربین ها به کارایی و استفاده در مکان های بزرگ می توان اشاره کرد .

کاربرد دوربین های چشم ماهی

دوربین های چشم ماهی از نوع شبکه می باشند لذا در سیستم های آنالوگ نمی توان از این دوربین ها استفاده کرد ، دوربین های چشم ماهی معمولا از دوربین شبکه ای با کیفیت بالای 2 مگا و یک لنز خاص چشم ماهی استفاده می کنند ، با استفاده از قابلیت های لنز این دوربین ها می توان به دریافت تصاویر در تمامی جهات اشاره کرد .

این دوربین ها یک تصویر گرد را به کاربر ارائه می کنند که در حالت عادی کمکی به کاربر نمی کند زیرا اجسام در تصویر تغییر شکل می یابند ودرخروجی به شکل دایره ای ظاهر می گردند ، برای حل نمودن این مشکل می توان از یک نرم افزارجهت استاندارد نشان دادن تصاویر استفاده نمود با کمک این نرم افزار می توان  تصویر یکپارچه بزرگ را بدست آورد که دیگر تصاویردایره ای مانند نیست ، این نرم افزار کمک می کند که تصویر خروجی  قابلیت نمایش در تمامی جهات را داشته باشد .

با توجه به کشیدگی که در گوشه های تصویر انجام می گیرد معمولا کیفیت تصویر در اطراف آن نسبت به تصویردر زیرومرکز آن دارای کیفیت پایین تری می باشد.

از مزیت های دوربین های چشم ماهی  می توان به این مورد اشاره کرد که در تمامی جهات تصویر به شکل زنده می باشد و به آسانی می توان تصاویر را بازیابی کرد .

در مکان های بزرگ مانند سوله ها ، فضاهای تفریحی بزرگ و… می توان از این دوربین ها استفاده کرد ، به طور کل در مکان هایی  وسیع این دوربین ها کارایی خوبی دارند ، اما به دلیل اینکه دوربین های چشم ماهی فاقد دید در شب می باشند و در نور کم ،تصویر مناسبی ایجاد نمی کنند ، توصیه می شود که این دوربین ها در مکان های که نور مناسب ندارند و یا میزان نور کم است استفاده نشوند .

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =